Ilovethiscity

super vobis    vobis gold

$6,600 inc. GST

CH - 2007 - 16.1 HH
MAGIC ALBERT
x KENSINGTON ROSE (NZ)

Mare Match    G1 Stallion

Male Line

BEST RUNNERS

MAGIC ALBERT, Ch. c. 1998, Zeditave -- Sally Lou, by Salieri (USA).

Entered Stud in 2002. Sire of 695 runners, 461 winners (66.3%), 22 stakeswinners (3.2%), 16 stakesplaced (2.3%). Sire of the winners of over $AUS34 m. inc:

ALBERT THE FAT (AUS), 2004, c (Bureaucracy, Western Symphony).
11 wins, $1,307,525. 
Won Cantala S. [G1] (1600 m.), Flemington
  BTC Cup [G1] (1200 m.), Eagle Farm
  "Paralympic Cup 3 YO H. (1400 m.), Eagle Farm
  Royal Children's Hospital Foundation 3 YO H. (1200 m.), Eagle Farm
  Hardy Brothers Jewellers 3 YO H. (1200 m.), Eagle Farm
  Tattersall's Arcade H. (1200 m.), Eagle Farm
  Clean Domain H. (1200 m.), Eagle Farm
  Pepperjack Stylus Class 6 H. (1200 m.), Eagle Farm
  Leigh Ainsworth Class 6 Plate (1200 m.), Doomben
  Skyline Restaurant - Book Now Class 2 H. (1200 m.), Gold Coast
  Smith's Snackvend Maiden H. (1300 m.), Gold Coast
2nd The Shorts [G2], Rosehill
  Moonga S. [G3], Caulfield
  Eagle 1 Group Accountants Class 3 H., Gold Coast
3rd Sir Byrne Hart S. [G2], Eagle Farm
  Show County Quality H. [L], Randwick
  Grunt Recruitment 3 YO H., Doomben
4th All-Aged S. [G1], Randwick
  Victory S. [G2], Eagle Farm
  Premiere S. [G2], Randwick
  Chatham S. [G3], Flemington
  Tramway H. [G3], Randwick
 
ILOVETHISCITY (AUS), 2007, c (Kenfair, Sir Tristram).
4 wins, $903,050. 
Won Randwick Guineas [G1] (1600 m.), Warwick Farm
  Hobartville S. [G2] (1400 m.), Rosehill
  Spring S. [G3] (1600 m.), Newcastle
  Zetland H. (1150 m.), Kensington
2nd George Main S. [G1], Rosehill
  Warwick S. [G2], Warwick Farm
  Autumn Carnival Package on Sale Now H., Randwick
  Racing NSW Rewards Club Inglis Classic, Rosehill
3rd Golden Rose S. [G1], Rosehill
4th Royal Sovereign S. [G2], Randwick
  Skyline S. [G3], Randwick
 
MAGIC CAPE (NZ), 2003, g (Kaapstad, Imposing).
4 wins, $369,991. 
Won New Zealand 2000 Guineas [G1] (1600 m.), Riccarton
  Wellington S. [G3] (1600 m.), Trentham
  Dubawi at Darley 2Yo (1200 m.), Ellerslie
  Www.Kaurimountain.Co.Nz 3Yo (1200 m.), Ruakaka
2nd Jim and John Evans Metric Mile [L], Pukekohe
3rd Ormond Memorial [G1], Hastings
  Great Northern Guineas Trial [L], Ellerslie
  Rotorua Community Hospice 1400, Tauranga
4th Championship S. [G2], Ellerslie
 
FIGHTING WARRIOR (AUS), 2008, c (Wallenda, Imperial Seal).
2 wins, $59,026. 
Won Golden Horseshoe [G1] (1400 m.), Greyville
  Maiden Juvenile P (1300 m.), Greyville
2nd Gatecrasher S-Non Black Type, Clairwood
  Allowance P, Clairwood
  Maiden Juvenile P, Scottsville
4th Premier's Champion S. [G1], Greyville
 
MASTER HARRY (AUS), 2007, c (Sri Pekan, Marscay).
4 wins, $358,150. 
Won Royal Sovereign S. [G2] (1200 m.), Randwick
  Flemington Festival of Racing S. [L] (1000 m.), Flemington
  Bob Hoysted S. [L] (1000 m.), Flemington
  Tab.Com.Au Handicap (1100 m.), Rosehill
2nd 1300whitten.com.au Premium H., Moonee Valley
  Young Professionals in Racing July Sprint, Randwick
4th Starlight S. [L], Rosehill
 
SOMETHING ANYTHING (AUS), 2003, c (Kala Dancer, Vain).
7 wins, $564,420. 
Won Villiers S. [G2] (1600 m.), Randwick
  Sharp H. (1150 m.), Kensington
  True Version H. (1400 m.), Sandown
  Tyrepower H. (1400 m.), Rosehill
  "www.theraces.com.au H. (1400 m.), Rosehill
  Biscay H. (1100 m.), Caulfield
  Jim Conway Super Vobis H. (1400 m.), Sandown Hillside
2nd Bigpond Movies H., Randwick
  Jayco Sprint, Flemington
  Pony Express H., Rosehill
  80 Days 'Til AAMI Golden Slipper Day H., Canterbury
  Dominant Sprint, Moonee Valley
  Harrolds Fashion Plate, Caulfield
  Our Maizcay H., Caulfield
  City of Greater Dandenong Cup, Sandown Hillside
3rd South Pacific Classic [G3], Randwick
  Winter S. [L], Rosehill
  Hyland Race Colours H., Canterbury
  Grand Pavilion H., Rosehill
  Sports H., Caulfield
4th A.R. Creswick S. [L], Moonee Valley
  ATA-Bob Hoysted H. [L], Flemington
 
VITAL FLYER (AUS), 2005, g (Spectacular Spy, Copper Kingdom).
7 wins, $1,001,801. 
Won Frederick Clissold S. [G3] (1200 m.), Randwick
  Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin
  Freeway Artarmon Hotel Plate (1100 m.), Canterbury
  Boundary Street H. (1200 m.), Happy Valley
  Lai Chi Chong H. (1200 m.), Happy Valley
  Albert H (1000 m.), Sha Tin
  Class 1 H. (1000 m.), Hawkesbury
2nd Chinese Recreation Club Challenge Cup, Sha Tin
  Co-Tack H., Sha Tin
  Eye of the Wind Maiden Plate, Hawkesbury
3rd Sha Tin Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin
  Bauhinia Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin
  Randwick H., Kensington
  Conditions H., Rosehill
  Sheung Wan H., Sha Tin
  Ho Chung H., Sha Tin
  Albert H., Sha Tin
  The Prince Jewellery & Watch Premier Cup, Sha Tin
  Tak Ku Ling H., Sha Tin
4th Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin
  Bauhinia Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin
  Macau Hong Kong Trophy [Mac-1], Taipa
 
ZA MAGIC (AUS), 2005, g (Zabeel, Marceau).
5 wins, $381,150. 
Won Doomben Classic [G3] (1615 m.), Doomben
  Sunshine Coast Guineas [L] (1600 m.), Caloundra
  Landfill Logistics Open Handicap (2100 m.), Doomben
  Hidden Dragon @ Lyndhurst Open Handicap (2200 m.), Doomben
  $100000 Magic Millions 2 YO Plate (1200 m.), Gold Coast
2nd Queensland Day S. [L], Eagle Farm
  Brisbane Screenprinting and Displays Open Handicap, Doomben
  Francie Vincent the Good Guys Mt. Gravatt Open Handicap, Doomben
  Mitty's Benchmark 90 Handicap, Eagle Farm
  Coca-Cola Handicap, Doomben
3rd Ipswich Cup [L], Ipswich
  Www.Brc.Com.Au Open Handicap, Eagle Farm
  Cindy Mackenzie Breast Cancer Foundation Benchmark 85 Handic, Caloundra
4th Tattersall's 2 YO S. [L], Eagle Farm
 
SUYOOF (AUS), 2012, c (Danehill Dancer, Imposing).
3 wins, $38,612. 
Won Tony Ruffel S. [G3] (1450 m.), Turffontein
  Secretariat S. [L] (1400 m.), Turffontein
  Welcome to Turffontein Maiden Plate (1160 m.), Turffontein
2nd Supreme Cup Sponsored By Sap 26 September Maiden Plate (3 Yr, Vaal
4th South African Classic [G1], Turffontein
 
ALBERTO MAGIC (AUS), 2010, g (Red Ransom, Luskin Star).
7 wins, $266,060. 
Won Maurice McCarten S. [G3] (1100 m.), Rosehill
  Sydney Markets Foundation Handicap (1100 m.), Randwick
  Ken Callander Fellowship Handicap (1200 m.), Rosehill
  Twin Lakes Air Pty Ltd Benchmark 70 Handicap (1000 m.), Wyong
  Access Recycling Services Benchmark 70 Handicap (1100 m.), Hawkesbury
  Coalface Magazine Class 2 Handicap (900 m.), Newcastle
  Alan Rummery Bookmaker Maiden Plate (1000 m.), Canberra
2nd Canterbury League Club Handicap, Rosehill
  Drummond Golf Handicap, Warwick Farm
 
ISOPACH (AUS), 2008, c (Zabeel, Twig Moss).
2 wins, $310,000. 
Won Super Impose Plate [L] (1800 m.), Flemington
  Oaklands Plate [L] (1600 m.), Morphettville
2nd Hawkesbury Gold Cup [G3], Hawkesbury
  Tooheys New Twin Willows Handicap, Rosehill
  Miller Contractors & Plant Hire Horsham Cup, Horsham
3rd Tulloch S. [G2], Rosehill
  Gibson-Carmichael S. [L], Flemington
  City of Adelaide H. [L], Morphettville
  Nmit Ararat Gold Cup, Ararat
4th Frank Packer Plate [G3], Randwick
  Rough Habit Plate [G3], Doomben
 
AL BE NIMBLE (AUS), 2003, c (Danehill, Weimar).
6 wins, $298,550. 
Won Carrington S. [L] (1100 m.), Randwick
  Civic S. [L] (1400 m.), Rosehill
  Canterbury Bmw Fine and Dandy Welter H. (1100 m.), Canterbury
  Cadbury Favourites Now With Boost H. (1100 m.), Rosehill
  Lexus of Brisbane 3 YO Maiden H. (1110 m.), Doomben
  Illawarra Mercury Rating 82 H. (1200 m.), Kembla Grange
2nd Hall Mark S. [L], Randwick
  Darby Munro S. [L], Rosehill
  The Schweppervescence [L], Rosehill
  Nivea Visage Fireball Quality, Rosehill
  Hylands Race Colours H., Rosehill
 
STRAIGHT ALBERT (AUS), 2007, g (Monongahela, Recalled).
7 wins, $348,760. 
Won Tattersall's Club Cup [L] (2095 m.), Warwick Farm
  Gosford Gold Cup [L] (2100 m.), Gosford
  Jim Beam H. (1600 m.), Warwick Farm
  Goulburn Workers Club Goulburn City Cup (1600 m.), Goulburn
  Railway Hotel Class 2 Handicap (1750 m.), Muswellbrook
  Australian Chamber Class 2 Handicap (1850 m.), Newcastle
  Harvey World Travel Maiden Handicap (1400 m.), Tamworth
2nd It's a Better Bet With A Bookie CTC H., Randwick
  Patinack Farm Benchmark 75 Handicap, Scone
3rd Pine Inn H., Canterbury
  Bacardi Bar H., Canterbury
  Future Music Festival H., Randwick
  Agricultural Hotel Maiden Plate, Muswellbrook
 
ORBITY (NZ), 2010, f (Jetball, Sound Reason).
5 wins, $71,668. 
Won Ryder S. [L] (1200 m.), Awapuni
  Trudy Thompson Memorial S. [L] (1200 m.), Wanganui
  Marshalls Pharmacy 1150 (1150 m.), Te Awamutu
  Marks Ewen & Associates 2Yo (1230 m.), Arawa Park
  Captain Rio 2Yo Challenge Handicap (1200 m.), Ruakaka
2nd Dave & Eddie 2Yo, Pukekura Raceway
3rd Western Leader 800, Avondale
  "Bridles, Brollies & Beauties Raceday 10, Pukekohe
 
ALBERTO (NZ), 2003, c (Honor Grades, Decies).
6 wins, $75,684. 
Won Wanganui Guineas [L] (1320 m.), Wanganui
  Irt Gold Cup (1400 m.), Hastings
  Matamata Post & Rail 1100 (1100 m.), Matamata
  Keeninsky 1200 (1200 m.), Taupo
  Horizon Energy 1200 (1200 m.), Arawa Park
  Iffraaj 1200 (1200 m.), Taupo
2nd Hawke's Bay Guineas [G2], Hastings
  Capital City Ford Two Year Old, Trentham
3rd Wellington Guineas [G2], Hastings
 
TAI TAI TESS (AUS), 2008, f (Last Tycoon, Imperial Prince).
5 wins, $199,040. 
Won Morphettville Guineas [L] (1600 m.), Morphettville
  New Litho H. (1200 m.), Sandown Lakeside
  Centrebet Supermid+ Country Showcase F&m 0 - 68 Handicap (1300 m.), Geelong Synthetic
  Centrebet Super Best Plus Country Showcase Bm78 Handicap (1200 m.), Seymour
  Allianz & Club Marine Insurance F & M Maiden Plate (1300 m.), Geelong Synthetic
2nd Eclipse S. [G3], Sandown Hillside
  Pfd Food Services Handicap, Caulfield
  The Cfv Great Strides Handicap, Caulfield
3rd Laelia S. [L], Morphettville
  Mitchelton Wines Handicap, Moonee Valley
  Musk Creek Farm 2YO Maiden Plate, Mornington-C
4th Ladies' Day Vase [L], Caulfield
 
PLAIN MAGIC (AUS), 2005, f (Forest Glow, Papal Power).
7 wins, $421,950. 
Won J. Cadell-Garrick S. [L] (1200 m.), Eagle Farm
  Harvey Norman 3YO H. (1200 m.), Eagle Farm
  Dirod Homes-Noble House Furniture 3YO H. (1110 m.), Doomben
  Paspaley Magic Millions H. (1300 m.), Gold Coast
  Sun Ray Systems H. (1200 m.), Eagle Farm
  www.thebigscreencompany.com.au Class 6 H. (1200 m.), Doomben
  Clean Domain Maiden H. (1110 m.), Doomben
2nd Montrose Access H., Doomben
  Ethereal 3YO Maiden H., Eagle Farm
  Onesteel Reinforcing Three-Years-Old Fillies Maiden H., Doomben
3rd Queensland Day S. [L], Eagle Farm
4th Silk Stocking [L], Gold Coast
 
THE CYNIC (AUS), 2009, g (Mr Henrysee, Star Way).
6 wins, $1,138,515. 
Won National Day Cup [HK-3] (1000 m.), Sha Tin
  Boat Quay H (1000 m.), Sha Tin
  Le French May Trophy (1000 m.), Happy Valley
  Sai Ying Pun H. (1000 m.), Happy Valley
  Wong Nai Chung Gap H. (1200 m.), Happy Valley
  Albert H. (1000 m.), Sha Tin
2nd Sprint Cup [HK-1], Sha Tin
  Broom H, Happy Valley
  Pak Sha O H, Sha Tin
  Derby Restaurant and Bar H., Sha Tin
  Shanghai H., Sha Tin
3rd Staunton H., Happy Valley
  Soin d'Eau H., Sha Tin
  Owl H., Happy Valley
 
RON'S CALL (AUS), 2008, g (Red Ransom, Polish Precedent).
7 wins, $291,675. 
Won "Fairetha S. [L] (1400 m.), Ascot
  Westspeed 3YO H. (1200 m.), Belmont
  Westspeed 3YO H. (1200 m.), Ascot
  Crown Perth Sprint (1000 m.), Ascot
  The Fleet West Handicap (1200 m.), Ascot
  G1X.Com.Au Sprint (1200 m.), Ascot
  Hon Mia Davies MLC Maiden (1100 m.), Northam
2nd Malt Supper Club Handicap, Ascot
  Super Saturday November 22 Handicap, Ascot
  Schweppes Watc Derby Day - Apr 16 Handicap, Ascot
3rd Birthday S. [L], Belmont
  Jackson's Restaurant Handicap, Ascot
  Dale Alcock Difference Handicap, Ascot
  Tabtouch.Mobi Handicap, Belmont
 
ALDINI (AUS), 2008, g (Spinning World, Straight Strike).
7 wins, $231,735. 
Won Spear Chief H. [L] (1500 m.), Eagle Farm
  Bundaberg Rum Colts Geldings and Entires No Metro Wins Handi (1200 m.), Doomben
  Makers Mark Open Handicap (1350 m.), Doomben
  M.R. Sales Benchmark 70 Handicap (1200 m.), Grafton
  Von Bibra Great Wall Benchmark 85 Handicap (1400 m.), Gold Coast
  The Nine Network Colts Geldings and Entires Class 1 Handicap (1400 m.), Gold Coast
  Lloyds Online 2YO Maiden Plate (1200 m.), Gold Coast
2nd Hardy Brothers Jewellers Qtis Three-Years-Old Handicap, Eagle Farm
  Madison Cleaning Services Colts Geldings and Entires Class 6, Eagle Farm
  Ormiston College Colts and Geldings Class 6 Plate, Doomben
  Super Starfish Open Handicap, Gold Coast
  The Brandworks Cup Class 4 Handicap, Gold Coast
  Grafton Radio Taxis Class 1 Handicap, Grafton
  Civilpro 2YO Maiden H., Ipswich
3rd Vittoria Qtis Three-Years-Old Handicap, Doomben
  Stanton Mienert Accountants Benchmark 85 Handicap, Doomben
  Sky International Colts Geldings and Entires Class 3 Plate, Eagle Farm
  Mermaid Beach Tavern Benchmark 85 Handicap, Gold Coast
  Barrier Reef Pools Bm80 Handicap, Gold Coast
  All Computer Services Bm80 Handicap, Caloundra
  Jupiters Laugh Your International Pants Off Class 4 Handicap, Gold Coast
Larneuk Stud

Larneuk Stud has an excellent reputation in the thoroughbred industry, servicing local, interstate and international clients.

We offer a full range of services and will confidently care for your horses throughout their stay with us - at Larneuk Stud your horse is not just a number...

super vobis blackvobis gold black Like us on Facebook  

Our Services

Agistment
Broodmare Management
Walk Out service
24/7 Veterinary Service
Foaling Down & Weaning
Weaning and Education
Freeze Branding

Contact Us

252 Killeens Hill Road
Euroa VIC 3666

Mobile: 0418 105 706
Phone: 03 5790 3204
Fax: 03 5790 3204
Email: email us